0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další příběhy
v destinaci

Praha

Skryté příběhy Karla IV.

Skryté příběhy Karla IV.

Skryté příběhy jsou trasy připravené jako rodinné výlety do různých historických situací. Výletníci se v příběhu ocitají právě ve chvíli, kdy je třeba vyřešit nějaký problém. Každá trasa má několik zastavení, na kterých čeká na návštěvníky průvodce - myšák Ignác, znalý dějinných souvislostí a skutečná nebo smyšlená historická postava, která je do příběhu uvádí. Pro děti jsou připraveny úkoly, kterými pomáhají hlavní postavě příběhu dosáhnout vytčeného cíle a zároveň sbírají body podle správně zodpovězených otázek.

Výlety jsou určeny pro rodiče nebo prarodiče s dětmi mladšího i staršího školního věku. Každá trasa je společnou pátrací hrou, která poskytne zábavu i poučení celé rodině a je příležitostí, jak smysluplně trávit společný čas.

Pro letní sezónu roku 2016 je připraveno jedenáct tras, které tematicky spojuje osobnost Karla IV. Lokality jsou vybrané jako místa spojená s příběhem Karla IV., ale také s ohledem na to, aby zde byla možná příjemná procházka nebo výlet.

Hru připravilo Kvas o.s. na platformě Tripeduca, partnerem je CzechTourism.

Co je potřeba

Na trasu se můžete vydat buď s vytisknutým průvodcem (na webu Skrytepribehy.cz ke stažení ve formátu PDF) nebo s mobilní aplikací Skryté příběhy (AppStore, Google Play). Aplikace je uživatelsky přátelská a intuitivní, její používání zvládnou i děti. Budete potřebovat pouze mobilní telefon s operačním systémem Android nebo iOS a dostatečně nabitou baterii. Kvízové otázky nelze vyluštit, aniž byste na místo skutečně došli, jsou připraveny se znalostí místa a jejich cílem je motivovat děti k pozorování okolí. Texty a úkoly se v mobilní aplikaci kromě prvního zastavení otevřou pouze v omezeném prostoru 15 metrů od jednotlivých bodů. Pokud se registrujete, můžete za správně zodpovězené otázky získat digitální odznak, sledovat svoje pokroky a zapojit se do soutěže o mobilní telefon Honor 7 Lite, Gold, designová sluchátka, trička Skrytých příběhů a další hodnotné ceny.

Dálka tras, náročnost

Většinu tras lze zvládnout do dvou hodin – přibližný čas, který budete potřebovat, je vždy u trasy uveden. Obtížnost terénu je označena číslem 1–5 (1 = nejlehčí trasa, kterou lze zvládnout i s kočárkem, 5 = velmi náročná trasa). Stejně tak je označena i obtížnost kvízu (1 = stačí se koukat kolem sebe, 5 = rébusy a šifry).

Pokud byste chtěli cestovat časem chronologicky, zvolte ke zdolávání Skrytých příběhů toto pořadí:

Loket (rok 1319) Loketská trasa je ideální pro začátečníky, provede vás tou nejkrásnější vyhlídkovou cestou kolem Ohře po skále až na hrad. Trasa není dlouhá, měří jen 2 km a relativně snadný kvíz zvládnete za méně než hodinu. Budete tedy mít dost času i na návštěvu hradu. Mimo jiné se zde dozvíte, jak strašlivé může mít následky nedůvěra mezi králem a královnou.

Křivoklát (rok 1323) Na Křivoklátě na vás čeká malý Karel IV., tehdy ještě Václav, který je tu proti své vůli a bez maminky Elišky. Zhruba hodinu a půl dlouhá cesta vede lesem se dvěma hřišti, kde si mohou rodiče odpočinout a děti upustit přebytečnou energii. Cílem je hrad Křivoklát. Trasu lze s malou zacházkou zdolat i s kočárkem.

Olomouc (rok 1334) V Olomouci se setkáte s osmnáctiletým Karlem IV., který se právě vrátil z Francie a na návštěvě u svého strýce Jana Volka hledá odpovědi na otázky o svých předcích. Městský terén je vhodný i pro kočárky, kvíz je ale tentokrát těžší a i příběh je určený spíše pro starší děti a jejich rodiče. Trasa vede honosným centrem města, přes obě náměstí a trvá zhruba hodinu a půl.

Znojmo (rok 1335) Znojemská trasa vás povede z historického centra města mezi vinicemi přes místa s úchvatnými vyhlídkami na hrad. Během 3 km cesty překonáte převýšení 140 m – trasa proto není vhodná pro kočárky. Seznámíte se tu s dvanáctiletou Annou Lucemburskou, která se má zrovna vdávat a není z toho moc nadšená.

Písek (rok 1348) Píseckého rychtáře zastihnete v obtížné situaci – město spálil požár a rychtář musí najít viníka ještě před příjezdem Karla IV., který se k městu už blíží. Trasa patří k těm delším – cestu z centra města podél řeky Otavy až k výletní restauraci a zpět překonáte zhruba za 2,5 hodiny.

Litomyšl (rok 1355) V Litomyšli se potkáte s Janem ze Středy, autorem císařova zákoníku Majestas Carolina. Trasa vede okružní trasou malebným centrem města do klášterních zahrad a na zámek. Terén je vhodný i pro kočárky, procházka vám zabere asi hodinu času a dozvíte se, proč chtěl Karel IV. zákoník vydat a co se nakonec stalo.

Ostrava (rok 1362) 4,5 km dlouhá trasa vede od Slezskoostravského hradu přes haldu Ema zpět do města a terén patří k těm náročnějším. V Ostravě poznáte, že Karel IV. měl velkou řadu nepřátel a jak těžké je zajistit mír diplomatickou cestou.

Doksy (rok 1366) V Doksech se vydáte na štvanici na jelena, která se nevyvede, ale nakonec neskončí tak špatně. Trasa je 6,5 km dlouhá a povede vás z centra Doks kolem jihovýchodní části Máchova jezera až do Starých Splavů. Lze ji absolvovat i na kole.

Karlštejn (rok 1369) Pod Karlštejnem na vás netrpělivě čeká královna Eliška (nebo též Alžběta), která potřebuje vaši pomoc, aby se dostala za císařem. Zhruba dvouhodinová trasa vede z parkoviště přirozenou starou zástavbou na hrad přes vyhlídku, kde uvidíte Karlštejn jako na dlani. Terén patří k obtížnějším, není vhodný pro kočárky, ale zato se něco dozvíte o poslední z žen Karla IV. – Elišce Pomořanské.

Kynžvart (rok 1374) Cesta začíná v centru tohoto lázeňské městečka, pokračuje na horu Špičák a dovede vás lesní cestou až ke zřícenině hradu Kynžvart. Dozvíte se tady, jak císařské vojsko dobylo hrad a zničilo loupežnickou bandu, která trápila místní i císaře. Trasa míjí zámek Kynžvart, který ale doporučujeme navštívit.

Praha (rok 1379) V rozestavěné Praze roku 1379 na vás čeká Karlův syn Václav IV., který má plnou hlavu starostí. Trasa vede od Valdštejnské jízdárny přes Karlův most a Staré město na Karlovo náměstí. Kvíz i „terén“ jsou mírně obtížné, ale pro poznávání centra Prahy je trasa téměř ideálním pomocníkem.

Brno (1411) Na trase pomůžete Lackovi z Kravař, kterého vyslal do Brna král Václav IV., aby vyšetřil otravu Jošta Lucemburského. Pátrání vede z Moravského náměstí k Památníku Leoše Janáčka, do parku Obilní trh a ze severní strany na Špilberk.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím