0 1 2 3 4 5 6 7 další příběhy
v destinaci

© Jitka Slavíčková

Kroměřížsko

Memento mori

Memento mori

Milota Ferdinand Petřvaldský žádal ve své závěti, aby pro jeho ostatky zbudovali novou rodinnou pohřební kapli v místním kostele. Jeho dědic se ale rozhodl poslední přání změnit. Vznikl tak velkolepě pojatý hřbitov, který je dnes národní kulturní památkou a uměleckým dílem evropského významu.

Za autora projektu bývá považován biskupský inženýr Ignác Josef Cyrani z Bolleshausu, zaměstnaný v letech výstavby hřbitova u Petřvaldského. Ve Střílkách společně s moravskými sochaři vytvořili komplexní umělecké dílo, které někteří neváhají označit za malý Kuks východní Moravy. Již na vstupní terase vás uvítá socha smutečního anděla v nadživotní velikosti – strážce hřbitova s popelnicí, pruty, štítem a pohledem upřeným do dálky. Dává každému příchozímu jasné poselství: „Pomni, člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš“, neboli známé Memento mori. Ústřední heslo náboženského života v baroku, které zde, podobně jako v Kuksu, připomíná všem živým, že jejich smrt začíná už za života a že jejich skutky na tomto světě rozhodují o jejich posmrtném životě.

Zdi hřbitova zdobí série barokních soch, které znázorňují lidské ctnosti a neřesti. Alegorie pýchy a lakomství střídá zobrazení ctnostné služby Bohu. Celkem je na hřbitově umístěno dvanáct malých figurálních soch, čtyři amfory a čtyři kamenné vázy, které svými reliéfy symbolizují poslední věci člověka: nebe, peklo, smrt a poslední soud. Prostranství před kostelem střeží dvě velké sochy smutečních andělů – strážce hrobky v nadživotní velikosti. Kaple je situována na osu hřbitova a pod kaplí je krypta majitelů stříleckého panství, Anny Kuenburk zvané Rezavá Anna, jejího muže a dcery. Rezavá Anna nebyla tím, kdo by poselství bohaté alegorické výzdoby bral vážně. Soudě podle dobových pramenů byla její velkou neřestí vášeň pro hazardní hry, a dokonce prohrála několik desítek soch z kaple. Ty jsou k vidění na zámku v Miloticích.

Na malém hřbitůvku ve Střílkách je více než dvacet nádherných barokních soch a někteří toto místo označují za malý Kuks východní Moravy. | © Jitka Slavíčková

Na malém hřbitůvku ve Střílkách je více než dvacet nádherných barokních soch a někteří toto místo označují za malý Kuks východní Moravy. | © Jitka Slavíčková

Střílecký barokní hřbitov je od 1. 5. do 30. 9. zpřístupněn veřejnosti. Průvodci zajišťují výklad o historii a symbolice barokních soch umístěných na hřbitově. Svou návštěvou přispějete k obnově cenné památky. Lze doporučit výlety i k dalším památkám v okolí. U Koryčan můžete navštívit zříceninu hradu Cimburk, renesanční zámky v Bučovicích a Nesovicích a na východním okraji chřibské vrchoviny se vypíná jeden z nejvýznamnějších moravských hradů Buchlov.

Střílky leží na okraji pohoří Chřibů. Hrad Buchlov tvořící přirozenou dominantu v nejvyšší části vrchů je odtud vzdálen necelých 12 km. | © Meryll, Dreamstime

Střílky leží na okraji pohoří Chřibů. Hrad Buchlov tvořící přirozenou dominantu v nejvyšší části vrchů je odtud vzdálen necelých 12 km. | © Meryll, Dreamstime

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím

Přihlášení

Nejste ještě zaregistrováni?

Registrace

Zapomenuté heslo

Podmínky

Svou registrací uživatel vyjadřuje souhlas, aby jeho e-mailová adresa mohla být využita pro účely evidence a pro marketingové účely agentury CzechTourism v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jakož i pro zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti i prostřednictvím třetích osob pověřených provozovatelem. Zároveň prohlašuji, že jsem byl poučen ve smyslu § 11 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů o tom, že poskytnutí osobních údajů k výše uvedenému účelu je dobrovolné.

Registrace

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi porta arcu viverra lacus lobortis, tempor tincidunt magna imperdiet. Suspendisse facilisis pharetra velit, vel euismod libero porttitor in. Ut eleifend tellus nec est laoreet dictum. Aliquam pharetra, diam vel sagittis fringilla, est ex varius orci, luctus tristique turpis sem non mi. Nunc eu lectus at ex euismod pellentesque. Aenean justo libero, pellentesque vitae nisl vel.

Registrovat se přes facebook