Gastronomie a tradice

Barvy a chutě baroka

K životu v baroku patřila i zábava a slavnosti. Mnoho současných zvyků má kořeny právě v této době. Na venkově se dodnes vedle Vánoc a Velikonoc setkáme s tradičními masopustními průvody, oslavou letnic a dalšími. Účast na podobných akcích bývá neopakovatelným zážitkem, ke kterému patří dobré jídlo, pití a také hudba. Ukázku toho, jak žili naši předkové, představuje například skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, který je nejstarší a největší v Evropě. Nejdete v něm několik originálních chalup ze 17. a 18. století, které vám přiblíží tradiční život Moravy této doby. V unikátní skanzen se proměnila vesnička v Zubrnicích v Českém středohoří s barokní studnou a ukázkami lidové architektury z oblasti Čech.

Nejmalebnější jihočeské vesnice mají svůj původ také v době baroka. Takzvané selské baroko se inspirovalo uměleckým slohem původně určeným jen pro šlechtická sídla a duchovní stavby a pod jeho vlivem se návsi jihočeských Holašovice či obcí Zbudovských a Soběslavských blat proměnily v nejmalebnější kompozice venkovské architektury na světě.

Vlastní kapitolu pak představuje barokní gastronomie. S tradičními jídly servírovanými na šlechtických sídlech i o něco chudší kuchyní českého venkova se můžete seznámit během speciálních sezónních akcí a ve vybraných restauracích po celý rok.

Dobré jídlo a pití nebylo jen výsadou šlechtických sídel. Mohutný rozvoj zažívaly také kláštery a mnišské řády využívaly své mnohdy již letité výsady vaření piva. Pivní speciály společně s tradiční českou kuchyní nejlépe vychutnáte na svých výletech třeba v překrásných barokně přestavěných klášterech v Želivi, severočeském Oseku nebo přímo v hlavním městě. V areálu klášterního komplexu na pražském Břevnově najdete pivovar navazující na vůbec nejstarší známý pivovarnický provoz v Čechách, kde zlatavý mok podle dochovaných zpráv dozrával už před tisíci lety.

Na své si ale v Česku přijdete, i pokud dáváte přednost vinné révě. Na jižní Moravě své bohatství nabízejí například sklepy zámků ve Valticích, Mikulově a také unikátně dochované sklepní uličky v Pavlově nebo v Zaječí. Za nejlepším českým vínem se můžete vydat do Polabí, kde se nad řekou vypínají majestátní zámky Mělník a rozsáhlá barokní rezidence Roudnice nad Labem s více než čtyřsetletou vinařskou tradicí.

Barokní příběhy

Barokní výlety

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím

Přihlášení

Nejste ještě zaregistrováni?

Registrace

Zapomenuté heslo

Podmínky

Svou registrací uživatel vyjadřuje souhlas, aby jeho e-mailová adresa mohla být využita pro účely evidence a pro marketingové účely agentury CzechTourism v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jakož i pro zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti i prostřednictvím třetích osob pověřených provozovatelem. Zároveň prohlašuji, že jsem byl poučen ve smyslu § 11 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů o tom, že poskytnutí osobních údajů k výše uvedenému účelu je dobrovolné.

Registrace

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi porta arcu viverra lacus lobortis, tempor tincidunt magna imperdiet. Suspendisse facilisis pharetra velit, vel euismod libero porttitor in. Ut eleifend tellus nec est laoreet dictum. Aliquam pharetra, diam vel sagittis fringilla, est ex varius orci, luctus tristique turpis sem non mi. Nunc eu lectus at ex euismod pellentesque. Aenean justo libero, pellentesque vitae nisl vel.

Registrovat se přes facebook