Osobnosti

Největší géniové baroka

Každá doba velkých změn si žádá velké osobnosti – a české baroko takové osobnosti mělo nejen mezi umělci, ale i mezi politiky, duchovními a v dalších oblastech společenského života. Nejviditelnější odkaz po sobě zanechali barokní architekti, jimž 17. a 18. století dalo mimořádnou možnost proměnit tvář českých měst i venkovské krajiny. Jejich paláce, chrámy, zámky, poutní areály, ale i menší venkovské kostelíky dodnes ohromují svou monumentalitou, složitou kompozicí a bohatou sochařskou a malířskou výzdobou.

Ti nejschopnější jako Carlo Lurago, Jan Blažej Santini-Aichel nebo Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové dokázali všechny tyto složky dokonale využít a harmonicky propojit v působivý celek. Zejména kostely vnímali bez přehánění jako živoucí organismy, které dokázali rozpohybovat důmyslnou hrou světel a stínů tak, že v různých fázích dne i z různých úhlů pohledu pokaždé zprostředkovávají nový, jedinečný zážitek.

Světlo a pohyb se ostatně staly určujícím prvkem i pro barokní malíře a sochaře. Mistři štětce Karel Škréta nebo Petr Brandl osvětlovali postavy svých rozměrných pláten kužely světla, aby podtrhli tajuplnou atmosféru a dramatičnost zachycených scén. A zruční sochaři jako Matyáš Braun, Maxmilián Brokoff či Ignác Platzer dokázali do svých plastik dostat náboženskou symboliku, silné emoce i dynamické napětí.

Mezi génii barokní doby má své místo také kontroverzní vojevůdce Albrecht z Valdštejna. I válečnictví je ostatně někdy považováno za umění a Valdštejn v něm byl zběhlý natolik, že zatímco italští barokní architekti, které pozval do Čech, proměňovali krajinu jeho jičínského panství, on a jeho soukromá armáda přepisovali politickou mapu Evropy. Valdštejnův dramatický příběh skvěle vystihuje chaotickou dobu počátků českého baroka. Za jeho jednotlivými střípky můžete vyrazit do Českého ráje, do Prahy nebo západočeského Che­bu.

Barokní příběhy

Barokní výlety

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím

Přihlášení

Nejste ještě zaregistrováni?

Registrace

Zapomenuté heslo

Podmínky

Svou registrací uživatel vyjadřuje souhlas, aby jeho e-mailová adresa mohla být využita pro účely evidence a pro marketingové účely agentury CzechTourism v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jakož i pro zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti i prostřednictvím třetích osob pověřených provozovatelem. Zároveň prohlašuji, že jsem byl poučen ve smyslu § 11 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů o tom, že poskytnutí osobních údajů k výše uvedenému účelu je dobrovolné.

Registrace

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi porta arcu viverra lacus lobortis, tempor tincidunt magna imperdiet. Suspendisse facilisis pharetra velit, vel euismod libero porttitor in. Ut eleifend tellus nec est laoreet dictum. Aliquam pharetra, diam vel sagittis fringilla, est ex varius orci, luctus tristique turpis sem non mi. Nunc eu lectus at ex euismod pellentesque. Aenean justo libero, pellentesque vitae nisl vel.

Registrovat se přes facebook