Zahrady

Pozemský ráj v barokní zahradě

Zbožnost typická pro barokní dobu se promítla nejen do kompozice a výzdoby monumentálních chrámů, ale i do podoby zahrad, jež od 17. století vznikaly v blízkosti šlechtických sídel. Barokní zahrady neměly být jen příjemným místem pro odpočinek, ale odrazem nebeského ráje a ideálním, harmonickým místem k životu.

Dokonalá symetrie a geometrické tvary se v nich snoubí s uvolněností, hravostí a barvami. Přední sochaři jako Matyáš Bernard Braun nebo Ferdinand Maxmilián Brokoff pro ně vytvářejí alegorické sochy a podílejí se na výzdobě kašen, vodotrysků a dalších drobných prvků. Voda vůbec hraje v barokních zahradách důležitou roli. Nebe zrcadlené na klidné hladině umělých rybníčků nebo vodních koryt symbolizuje propojení pozemského světa s Bohem a proudící voda ve fontánách zase pomíjivost našeho života.

Zahrady už neměly být ohraničeným ostrůvkem krásy uprostřed nepřístupné přírody. Zejména šlechta si postupně k přírodě budovala stále silnější vztah, a tak se i zahrady kolem jejich zámků začaly více otevírat do okolní krajiny, citlivě doplňované o aleje, Boží muka, kaple a další zkrášlující prvky. V touze po větší blízkosti přírodě si aristokraté zakládali první oranžerie nebo umělé jeskyně zvané grotty.

Řada barokních zahrad se dochovala dodnes ve své původní podobě, nebo prošly jen malými úpravami. Jednu z nejkrásnějších ukázek z období raného baroka můžete obdivovat v Kroměříži, jejíž Květná zahrada je zařazena na seznam památek UNESCO. Klidnou atmosféru a neobvyklé výhledy na starou Prahu nabízejí palácové zahrady pod Pražským hradem, jedinečné barokní kompozice však najdete i na mnoha dalších místech – například na zámku v Českém Krumlově, Duchcově, v Mikulově, Dobříši nebo Buchlovicích.

Barokní příběhy

Barokní výlety

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím

Přihlášení

Nejste ještě zaregistrováni?

Registrace

Zapomenuté heslo

Podmínky

Svou registrací uživatel vyjadřuje souhlas, aby jeho e-mailová adresa mohla být využita pro účely evidence a pro marketingové účely agentury CzechTourism v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů jakož i pro zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti i prostřednictvím třetích osob pověřených provozovatelem. Zároveň prohlašuji, že jsem byl poučen ve smyslu § 11 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů o tom, že poskytnutí osobních údajů k výše uvedenému účelu je dobrovolné.

Registrace

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi porta arcu viverra lacus lobortis, tempor tincidunt magna imperdiet. Suspendisse facilisis pharetra velit, vel euismod libero porttitor in. Ut eleifend tellus nec est laoreet dictum. Aliquam pharetra, diam vel sagittis fringilla, est ex varius orci, luctus tristique turpis sem non mi. Nunc eu lectus at ex euismod pellentesque. Aenean justo libero, pellentesque vitae nisl vel.

Registrovat se přes facebook